U tekstu se provjeravaju tvrdnje o navodnoj prisili na konzumaciju insekata i laboratorijskog mesa te planiranom uništavanju tradicionalne poljoprivrede.
Autorica: Ines Jemrić Ostojić, Veleučilište s pravom javnosti Baltazar Zaprešić
Na portalu slobodnizajedno.org 30. lipnja 2024. godine objavljen je članak „Budućnost hrane“[1] koji se oslanja na videozapis komentatora Jamesa Corbetta. U tekstu se navodi kako je Corbett „odličan poznavatelj prilika u svijetu“ koji „pomno prati globalističke poteze te raskrinkava njihove morbidne ciljeve i namjere“. Ipak, u članku se ne navode Corbettova stručna kvalifikacija ni znanstvena pozadina njegovih tvrdnji, što otvara pitanje vjerodostojnosti iznesenih informacija.
U nastavku donosimo analizu ključnih tvrdnji iz članka.
Tvrdnja 1: „Jedite bube i laboratorijsko meso kako bi spasili planet“
Europska unija ne nalaže obveznu konzumaciju insekata ili laboratorijskog mesa. Riječ je o tzv. „novoj hrani“ (novel food)[2][3] koja se navodi kao dodatak postojećim prehrambenim opcijama, ali ne kao njihova zamjena. Konzumacija takvih proizvoda nije propisana niti obvezna — odluka je u potpunosti na potrošaču.
Slično, Agenda 2030[4] Ujedinjenih naroda ne propisuje niti predlaže obveznu konzumaciju insekata ili laboratorijski proizvedenog mesa. Promicanje održivih izvora proteina jedan je od pristupa borbi protiv gladi, no ne postoji nikakva prisila u odabiru prehrane.
Tvrdnja 2: „Elita“ planira prehrambenu krizu
Agenda 2030 Ujedinjenih naroda predstavlja globalni plan za postizanje održivog razvoja, uključujući ciljeve poput iskorjenjivanja gladi i siromaštva. Nema dokaza da je UN, USAID, Zaklada Bill i Melinda Gates ili bilo tko iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) najavio ili planirao prehrambenu krizu. WEF često je meta teorija zavjere[5], ali do danas niti jedan vjerodostojan izvor nije potvrdio postojanje plana za izazivanje globalne prehrambene krize.
Tvrdnja 3: „Rade sve da unište male poljoprivrednike jer nas žele učiniti ovisnima o njihovoj „hrani’“
Ne postoji dokaz o globalnoj zavjeri usmjerenoj prema uništavanju malih poljoprivrednika. Suprotno tvrdnji, mnoge međunarodne i lokalne inicijative aktivno podržavaju lokalnu proizvodnju hrane i agroekološke prakse poput Grain[6], ETC grupe[7], Navdanya[8], Food First[9]…
Zaključak
Članak „Budućnost hrane“ širi niz netočnih i neutemeljenih tvrdnji bez navođenja vjerodostojnih izvora ili znanstvenih dokaza temeljenih na teorijama zavjere, a ne na provjerenim činjenicama.
[1] https://slobodnizajedno.org/buducnost-hrane/
[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/ALL/?uri=CELEX%3A32015R2283
[3] https://food.ec.europa.eu/food-safety/novel-food/authorisations_en
[4] https://sdgs.un.org/2030agenda
[6] GRAIN.org
[7] ETC Group
[8] Navdanya.org
[9] Food First
Projekt je financiran sredstvima iz Mehanizma za oporavak i otpornost Europske unije. Stavovi i mišljenja izneseni na ovoj platformi samo su autorovi i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Europska unija i Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.